Jak pozbyć się rozstępów?

Stało się. Mamy rozstępy. Musimy coś z nimi zrobić, bo nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie. W tym artykule opiszę jak zrobić to łatwo i przyjemnie.

Na początku zacznijmy od tego jak powstają rozstępy. Rozstępy mogą powstawać na skutek wielu czynników, często niekoniecznie z naszej winy. Można oczywiście nabawić się rozstępów przez jedzenie i szybkie tycie. Jednak częstszą przyczyną są czynniki genetyczne, ciąża, zaburzenia hormonalne czy nawet zwyczajny proces szybkiego dojrzewania.

Rozstępy powstają na skutek przerwania siatki włókien kolagenowych skóry. To właśnie to rozerwanie widoczne jest jako rozstępy. Same rozstępy nie są tak elastyczne jak skóra, gdyż nie ma w nich elastanu odpowiedzialnego za elastyczność. W praktyce są to takie małe blizny na ciele. A jak wiadomo, blizny bardzo ciężko jest usunąć, można je jedynie zamaskować.

Jak zapobiegać rozstępom?

Stosuj naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice. Poprawia to krążenie krwi.

Masuj ciało szczotką z włosia. Szczotka ta ma wyjątkowe właściwości polepszania obiegu krwi.

Peeling. Stosuj peeling co najmniej raz w tygodniu. Z tubki na gąbkę i wcierasz szybko w ciało.

Smaruj ciało olejkami natłuszczającymi oraz nawilżającymi skórę. Na pewno znajdziesz w aptece odpowiednie maści. Te same kremy możesz stosować też na powstałe rozstępy. Pamiętaj, że nie usuną one ich, a jedynie rozjaśnią. Można dojść do takiego stopnia rozjaśnienia, że mało kto zauważy nasze rozstępy. Rozstępy w kolorze cielistym są dużo lepsze niż rozstępy w kolorze różowym lub fioletowym.

Usuwanie rozstępów u lekarza

Pan lekarz ma oczywiście skuteczniejsze metody do walki z rozstępami niż maści. Pamiętajmy, że i one nie usuwają ich w stu procentach a jedynie spłycają je i zmniejszają ich widoczność. Do redukcji rozstępów stosuje się następujące zabiegi:

  • laser frakcyjny – laser podgrzewa naszą skórę do wysokiej temperatury, co pobudza odbudowę kolagenu.
  • peeling chemiczny – nałożenie na skórę substancji chemicznych, które pomagają w odbudowie elastyny i kolagenu.
  • radiofrekwencja mikroigłowa – urządzenie składające się z głowicy wyposażonej w 25 lub więcej mikroigieł. Igły te wbijają się w skórę i podgrzewają ją od wewnątrz. Jest to zabieg mniej inwazyjny od lasera frakcyjnego.

Podsumowanie

Walka z rozstępami jest długa i czasochłonna. Warto jednak ją podjąć, bo niekiedy wyglądają one naprawdę nieatrakcyjnie. Dobrze zamaskowane rozstępy przyjmują kolor ciała i są płytkie. Dzięki temu praktycznie ich nie widać.

Jeśli masz problemy z rozstępami, najpierw spróbuj domowe metody typu kremy, masaże itp. Gdy to nie przyniesie zadowalających rezultatów, idź do lekarza. Licz się jednak z tym, że te powyższe zabiegi nie są tanie i będziemy musieli się liczyć z wydatkiem ponad tysiąca złotych. Ale czasami warto.

Opublikowano w

Komentarze w “Jak pozbyć się rozstępów?

  1. Bardzo praktyczny felietonik Kasiu, dzieki 🙂 Zainteresowaly mnie masaze i pilingi. To nie tylko pomoc, lecz rowniez przyjemnosc, relaks. Lubie rozpieszczac swoje cialo kremami i balsamami, maseczkami i pilingiem. Nalezy sie to kazdej kobiecie i czesc; kazda z nas na takie zabiegi zasluzyla :))
    Sle serdecznosci 🙂

    Odpowiedz

  2. Próbowałam domowych metod ale oczywiście nie działały. Dopiero pójście do lekarza i wiele zabiegów pomogło na rozstępy. Właściwie to polecam od razu iść do lekarza i nie bawić się w leczenie rozstępów w domu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *