Trener personalny – jak wybrać dobrego

Parę lat temu zawód trenera osobistego został uwolniony i teraz może go wykonywać prawie każdy. Czy był to dobry ruch? Tego nie jestem pewna. Ale wydaje mi się, że tak. Ustawodawcy mieli taki zamysł, że zawód ten będzie regulował rynek. I chyba ten system się sprawdza całkiem nieźle.

W ostatnich latach jest taki wysyp różnorakich trenerów personalnych, że naprawdę jest z czego wybierać. Możemy wręcz przebierać w ofertach. Problem jest jednak taki, że z powodu takiej dużej ilości trenerów, wielu z nich jest do zawodu kompletnie nieprzygotowanych. Czyli w sumie jak w każdym zawodzie. Więc raczej nie ma co narzekać.

Podczas poszukiwań idealnego trenera, na swojej drodze trafisz na różne rodzaje instruktorów. Jedni z nich będą ekspertami w swoim fachu, inni przeciętniakami a jeszcze inni będą kompletnie nieprzygotowani do zawodu. Jedni będą pracowali z pasji i naprawdę widać w nich miłość do sportu. Inni pracują bo wiedzą, że mogą na tym nieźle zarobić.

W necie znajdziesz mnóstwo rad odnośnie tego jak dobrać sobie najlepszego trenera personalnego. Jedni piszą o tym, że trener musi mieć ukończone właściwe kursy, mieć wykształcenie, szkolenia itp itd. Inni skupiają się na bardziej przyziemnych wskazówkach, takich jak prezencja trenera, podejście do klienta, muskulatura, osobowość.

Moim zdaniem warto mieć trenera, który ma wiedzę. Tego, który ukończył kierunek fizjoterapia, wychowanie fizyczne albo dietetykę. W większości przypadków taka osoba będzie miała wiedzę większą nić 95% innych trenerów. Dzięki temu możemy być pewni, że taka osoba wie co robi. Przykładowo ma szeroką wiedzę z zakresu anatomii. Będzie wiedziała które partie mięśni kiedy pracują, jak dobierać ćwiczenia do wad postawy i tym podobne istotne rzeczy.

Czegoś takiego nie powie nam typowy Andrzej, który skończył dwa kursy i jedyne co umie robić to poprawne wykonywanie pięciu ćwiczeń na krzyż. Potrzebujemy kogoś z głęboką wiedzą, który będzie wiedział nie tylko „jak” ale i „dlaczego”. Potrzebujemy kogoś, kto wyjaśni nam dlaczego mamy robić akurat to ćwiczenie a nie inne i jaki będzie ono miało efekt.

Wiadomo, że istotne są także cechy miękkie takie jak osobowość. Naszego trenera musimy po prostu lubić. To oczywiste. Będziesz spędzała z tą osobą wiele godzin, także nie możesz wziąć kogoś, z kim nie będzie Ci się układało. Twój trener musi od razu się Tobie spodobać.

Każdy z tych punktów wyżej jest ważny. Ale tym najbardziej merytorycznym, najważniejszym są rzeczywiste efekty. Bo po co nam pan Janusz z dobrym papierem po znanej uczelni, którego w dodatku lubimy, jeśli jego praca nie będzie przynosiła nam żadnych efektów? Dlatego najważniejszym, ale oczywiście nie jedynym warunkiem jest efekt.

Jak sprawdzić to, czy trener jest skuteczny?

Wydaje mi się, że jedyną pewną metodą jest porozmawianie z kimś, kto zna się na fitnessie i kto był trenowany przez daną osobę. Czyli po prostu ktoś, kto jest w stanie ocenić postępy, jakie poczynił z trenerem. Możesz czytać opinie w internecie, ale nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy w cztery oczy. Jeśli trener ćwiczył osoby, które były grube a teraz wyglądają fit, to znaczy, że musi być dobry w tym co robi.

Mam nadzieję, że komuś pomogłam w wyborze tego idealnego trenera personalnego 🙂

Opublikowano w

Komentarze w “Trener personalny – jak wybrać dobrego

  1. Dobrze napisane! Dzięki Twoim radom wybrałam sobie trenera personalnego i jest świetny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *