Bycie otyłym jest modne

Ostatnio zauważyłam, że w dzisiejszych czasach panuje swoisty trend na bycie otyłą osobą. Coraz więcej osób ma nadwagę. Coraz więcej osób cierpi na choroby typu nadciśnienie, dolegliwości ze strony układu krążenia, itp. To wszystko spowodowane jest przez odkładający się tłuszcz. Gdzie zmierza dzisiejszy świat? Jak temu zaradzić?

Ponad 50% osób w stanach jest aktualnie otyłych. Nasza cywilizacja zaliczyła kolejny kamień milowy. Nie wiem tylko czy ten kamień leży po odpowiedniej stronie i czy powinniśmy się tam kierować. Po raz pierwszy w całej historii ludzi, liczba osób otyłych przekroczyła liczbę osób o normalnej wadze. Na pewno jest to jakiś znak. Moim zdaniem to znak, że czas na zmianę. Ewidentnie widać, że coś robimy źle z naszym żywieniem. Jeszcze sto lat temu praktycznie nie było osób otyłych. Za osobę chorobliwie otyłą uważano kogoś, kto rozmiarami przypominał dzisiejszego przeciętnego pana Andrzeja z brzuchem piwnym.

Moim zdaniem, taki gwałtowny progres do ekstremalnej wagi przeciętnego Amerykanina (a niedługo także Brytyjczyka, Włocha, Francuza i Polaka) nie wziął się z braku ćwiczeń. Ludzie w przeszłości nie interesowali się za bardzo byciem fit i aktywnością fizyczną. Bo po prostu nie znano takiej formy spędzania czasu. Dawno temu większość osób pracowała na roli i to właśnie ta praca pełniła funkcję ćwiczeń. Aktualnie, zamiast pola ludzie wybierają siłownię.

Być może wpływ na otyłość ma praca biurowa. Kiedyś przecież tego nie było. Teraz normalnym jest przesiadywanie 8 godzin dziennie za biurkiem. Jest bardzo prawdopodobne, że ma to jakieś długofalowe konsekwencje na naszej sylwetce.

Jednak prawdziwym winowajcą, w moim mniemaniu, jest nasza dieta. To zmiana diety wszystko zepsuła. To ona sprawiła, że ludzie są teraz tak otyli. Aktualnie, ludzie jedzą zupełnie inne produkty niż nasi przodkowie i w zupełnie innych proporcjach. Przemysł żywieniowy rozwinął się niesamowicie. Nie sądzę jednak, by ten rozwój był na naszą korzyść.

Jemy coraz bardziej przetworzone rzeczy. Wszystko zawiera zastraszające ilości węglowodanów. Wszystko to, bo nie mamy czasu aby zrobić sobie normalny obiad. Nie mamy czasu gotować, czyli wziąć świeże warzywa, mięso i owoce i coś z tego zrobić. Dania stworzone z produktów naturalnych są zdrowe. Wiedzieli o tym nasi przodkowie. My o tym zapomnieliśmy. Kierowani przez koncerny żywieniowe, pakujemy w siebie śmieci. Koncerny dobrze wiedzą jak stworzyć atrakcyjne jedzenie. Sztab naukowców pracuje nad tym, aby produkowane przez nich jedzenie wyglądało pysznie. Robią wszystko, aby smakowało tak, żeby pobudzać kubki smakowe w dobrej kolejności i nas uzależnić. Wszystkie chipsy, przekąski, słodycze, dania gotowe, półprodukty, pseudo wyroby mięsne, nieprawdziwe sery i inne produkty możemy śmiało wrzucić do kosza.

Te produkty nie robią nam nic, poza tym, że robimy się po nich chorzy. Pełnią tylko jedną funkcję – zabrać pieniądze z naszej kieszeni i włożyć je do kieszeni producentów jedzenia. Naukowcy udowodnili, że spożywanie przetworzonych produktów bezpośrednio przekłada się na gorszy stan zdrowia i większą liczbę chorób. Dlatego unikajcie takich rzeczy jak ognia i jedzcie tylko potrawy przygotowane ze świeżych produktów.

Opublikowano w

Komentarze w “Bycie otyłym jest modne

  1. Hmm.. nie sądzę aby otyłość była trendem. Wręcz przeciwnie, w mediach wciąż promowane są sylwetki bardzo szczupłe. Tak jak napisałaś, okoliczności w jakich spędzamy, zmieniają się. Coraz więcej ludzi pracuje w sektorze usługowym, gdzie najistotniejsze są umiejętności umysłowe i wiedza, a nie zwinność, szybkość czy spryt manualny. Takie są minusy coraz szybszego rozwoju gospodarki.
    Czytałam ostatnio, że im większe PKB w kraju, tym mniej osób pracuje właśnie w przemyśle i rolnictwie.
    Co do przetworzonej żywności, jest dokładnie tak, jak napisałaś. Wady i wybrakowania w jakości jedzenia są sztucznie poprawiane, ale naszym – konsumentów kosztem, niestety. 🙁
    Pozdrawiam! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *