dieta

Jak dieta wpływa na zdrowie?

Już wiele razy pisałam artykuły na ten temat, ale cały czas pytacie, więc odniosę się do tego ponownie. To co jemy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Nie sposób jednak ukryć, że prowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli cierpimy na chroniczny brak czasu. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby móc cieszyć się pozytywnym wpływem spożywanych przez nas pokarmów na nasze zdrowie oraz wygląd zewnętrzny.

Co możemy zyskać dzięki zbilansowanej diecie?

Dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie, każdy z nas może cieszyć się dobrym zdrowiem oraz atrakcyjnym wyglądem fizycznym. Dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Produkty bogate w beta-karoten, takie jak marchew czy dynia, poprawią funkcjonowanie narządu wzroku, a także sprawią, że nasza cera stanie się promienna. Dzięki właściwie zbilansowanej diecie zyskają także nasze włosy, które staną się gęstsze i bardziej błyszczące.

Antyoksydanty, które znajdziemy między innymi w zielonych warzywach liściastych wspomogą walkę z wolnymi rodnikami. Wiele z nich ma również działanie przeciwnowotworowe. Zdrowe produkty podnoszą także ogólną odporność naszego organizmu, przez co jest on mniej podatny na choroby. Właściwie skomponowany jadłospis ochroni nas również przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca typu drugiego oraz choroby układu krążenia. Nie sposób również nie wspomnieć o pozytywnym wpływie diety na nasz układ nerwowy. Spożywanie dużej ilości orzechów i pestek poprawia pamięć, a także sprawia, że rzadziej cierpimy na napady lęku, nerwicę czy depresję.

dieta

Jaka powinna być właściwa dieta?

Dieta każdego dbającego o swoje zdrowie człowieka powinna być bez wątpienia odpowiednio zbilansowana. Warto zadbać o stałe, regularne pory posiłków, a także o różnorodność w menu. Podstawę naszej diety powinny stanowić warzywa oraz owoce, z przewagą tych pierwszych. Nie sposób ukryć, że najlepiej byłoby stawiać na spożycie sezonowych warzyw oraz owoców. Dobrze byłoby zainteresować się również kaszami.

Godna polecenia jest kasza jaglana o działaniu zasadotwórczym, a także kasza gryczana, w której znajdziemy sporo błonnika i cynku. Kasza kuskus jest zaś lekkostrawna i polecana osobom, które mają trudności z układem pokarmowym. Regularnie należy spożywać ryby, najlepiej takie jak łosoś, śledzie czy makrela. Mięso czerwone należy spożywać z umiarem. Znacznie lepszym wyborem będzie lekki drób. Prowadząc zdrowy tryb życia, nie wolno zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Najlepiej popijać niegazowaną wodę mineralną oraz napary ziołowe.

Opublikowano w

Komentarze w “Jak dieta wpływa na zdrowie?

  1. Dieta jest nieprawidłowo spostrzegana jedynie przez pryzmat odchudzania. A tymczasem każdy z nas, niezależnie od tego, czy dba o swoje odżywianie, czy nie, jakąś swoją własną, oryginalną dietę ma! 😉
    To, jak wygląda nasza dieta, zależy tylko od nas samych. Przecież nawet wybór dietetyka leży w naszej gestii! 😉 Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o swoją dietę, proszę tylko o jedno – nie eksperymentujmy ze swoim zdrowiem, bo to najcenniejszy dar, jaki posiadamy od losu. Niestety nietrafione próby samodzielnego odchudzania rzadko przynoszą oczekiwane efekty, a czasem prowadzą nawet i do poważnych szkód na zdrowiu, które zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu!
    Zdrowe produkty nie oznaczają rezygnacji z przyjemności jedzenia – wręcz przeciwnie, tworzą razem piękną i zachęcającą do zmian parę! Dlatego zachęcam do zapoznania z serią filmów pt. „Zdrowe odżywianie jest bardzo łatwe”, dostępną na kanale Jedz dobrze by Młynarski. Pozdrawiam! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *