Dzisiaj przychodzę do Was z ważnym tematem, jakim jest niedobór potasu w naszym organizmie. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie wynikają z jego niedoborów, dlatego postanowiłam je bardziej przybliżyć. Miłego czytania!
O co chodzi z tym potasem?
Pierwiastek, jakim jest potas, ma duży wpływ na funkcjonowanie człowieka. Potas będzie kontrolował pracę mięśni oraz generował impulsy elektryczne w komórkach naszego ciała. Jego zadaniem jest także utrzymanie odpowiedniej ilości wody w organizmie poprzez zmniejszanie objętości płynów zewnątrzkomórkowych. Odpowiednia ilość potasu pozwoli zadbać o brak nadciśnienia oraz utrzymać odpowiednią masę mięśniową. Niedobór potasu może doprowadzić nawet do poważnych problemów z sercem. Bardzo istotne jest, zatem obserwowanie niepokojących objawów i jeśli je zaobserwujemy, udanie się do lekarza. Lekarz wykryje przyczynę niedoboru i rozpocznie dopasowane leczenie.
Objawy niedoboru potasu
Ilość i nasilenie objawów zależy od stopnia niedoboru potasu. Jedne z pierwszych występujących objawów to zazwyczaj: osłabienie mięśni, wzmożone pragnienie lub wielomocz. Często występuje także zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu. Objawy te wynikają z porażenia mięśni gładkich na skutek obniżonej pobudliwości mięśniowej. Porażenie mięśni pęcherza moczowego prowadzi do zatrzymania moczu, w jelitach wywoła zaparcia. Występują także bolesne skurcze mięśni rąk i nóg. Wyjątkowo poważnym skutkiem niedoboru potasu są zaburzenia rytmu serca. Pacjenci często odczuwają je, jako kołatanie serca. Może wystąpić również wydłużenie czasu pomiędzy poszczególnymi skurczami. Najpoważniejszy stan to migotanie komór, czyli upośledzenie wyrzutu krwi z serca do aorty.
Przyczyny hipokalemii
Najczęstsza przyczyna to po prostu utrata potasu z organizmu, np. na skutek utraty wody. Przyczyniają się do tego silne wymioty i biegunki, które są objawem zatrucia przewodu pokarmowego. Odwodnienie oznacza utratę jonów potasowych, chlorkowych i sodowych. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku dniach od wymiotów i biegunki. Zaburzenia gospodarki elektrolitowej dużo szybciej pojawiają się u dzieci, a objawy są bardziej nasilone. Druga przyczyna niedoboru potasu to stosowanie leków, które wypłukują pierwiastek z organizmu. Zaliczymy do nich leki stosowane w leczeniu obrzęków, nadciśnienia tętniczego, leki przeczyszczające, stosowane w chorobach układy oddechowego, niektóre antybiotyki. Leki te usuwają wodę z organizmu, a ten stan sprzyja utracie potasu. Zmniejszony poziom potasu wiąże się często z zaburzeniami endokrynologicznymi, np. zespołem Conna.
Leczenie niedoboru potasu
Przed podjęciem leczenia bardzo ważne jest oznaczenie stężenia jonów potasu w surowicy krwi. Lekarz powinien przeprowadzić także dokładny wywiad i zapytać o inne choroby oraz przyjmowane leki. Pierwszym działaniem jest usunięcie przyczyny niskiego poziomu potasu. Trzeba więc poznać przyczynę i ją wyeliminować. Kolejny krok to wyrównanie poziomu pierwiastka oraz leczenie towarzyszących zaburzeń wodno-elektrolitowych. Lekki niedobór można wyrównać dzięki spożywaniu odpowiednich produktów spożywczych. Zaliczymy do nich banany, soki owocowe, pomidory, ziemniaki, szpinak, figi, pomarańcze, marchew, mleko czy awokado. Większe niedobory wymagają podania preparatów doustnych. Ciężkie niedobory leczy się za pomocą podania potasu pozajelitowo oraz monitorowanie jego poziomu w surowicy.
Leave a comment