Nordic walking – warto?

Ostatnio coraz bardziej popularny, Nordic walking stał się przebojem wśród starszej części ludności. Czymże jest ten nordic walking, czy jest sens go uprawiać i jak dokładnie to się robi?

Nordic walking został wymyślony wiele wieków temu w Finlandii. Finowie przekazywali sobie tajemną wiedzę Nordic Walkingu z pokolenia na pokolenie. Nikt nie pokusił się o opisanie całej zebranej wiedzy i zapisanie jej. Dopiero w 1997 roku, Marko Kantaneva opublikował swome Magnum Opus, podręcznik zatytułowany „Chodzenie z kijami”. Od tego czasu wszystko się zaczęło.

Nordic walking stał się popularny na całym świecie. Aktualnie uprawiają go miliony osób na całym globie. Ciekawostką jest fakt, że wcześniej był on formą przygotować narciarzy poza sezonem. Stosowali oni techniki znane z nordic walkingu aby utrzymać formę w sezonie letnim. Teraz nordic walking uprawiany jest przez wszystkich, niezależnie od tego czy jest sportowcem czy nie.

Dlaczego nordic walking jest dobry?

Bo:

  • jest łatwy do nauczenia się
  • można go uprawiać wszędzie
  • mogą go uprawiać wszyscy, o ile mają dwie nogi, dwie ręce i umieją chodzić
  • można uprawiać go cały rok
  • jest dużo bardziej efektywny niż zwykły spacer
  • angażuje więcej mięśni
  • mniej męczy niż zwykły spacer

Nordic walking może uprawiać każdy. Nie ważne ile masz lat i ile ważysz. Szczególnie jeśli jesteś osobą przesadnie otyłą. A każda osoba otyła jest przesadnie otyła, z definicji. Więc weź kijki i zacznij chodzić. Jest to bardzo dobry początek dla tych, którzy nie są w stanie robić bardziej obciążających ćwiczeń. Nordic walking może zacząć trenować każdy.

Do wszystkiego będą potrzebne ci jedynie kijki i dobre buty. Kije kosztują około 200 zł. Muszą posiadać paski, które będą utrzymywać je przy twojej ręce. Większość kijków ma wymienialne gumowe końcówki na końcu. Jeśli chodzisz po twardym terenie, zakładasz je dla większej przyczepności. Jeśli chodzisz po piachu lub trawie, zdejmujesz je i wbijasz się w grunt stalowymi końcówkami.

Nordic walking świetnie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego dla osoby otyłej jest to perfekcyjne rozwiązanie. Trochę sobie pochodzisz, spalisz nadprogramowe kilogramy i będziesz mogła przerzucić się na bardziej wymagające ćwiczenia. Nordic walking to samo dobro. Bierz za kijki i leć w teren.

Opublikowano w

Komentarze w “Nordic walking – warto?

  1. Tak, Marko to bóg nordic walkingu. Szkoda tylko, że jakoś nie widziałam aby osoby uprawiające ten sport chodziły z kijkami tak jak on zaleca. Zazwyczaj ludzie stawiają kijki niedbale i wtedy nie ma to żadnego pozytywnego efektu na ich zdrowiu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *