dieta śródziemnomorska

Dieta Śródziemnomorska

Często pytacie się, czy jest mi znana dieta śródziemnomorska, oczywiście, że tak. Jest to dieta bogata w ryby, oliwę z oliwek, owoce i warzywa, orzechy bądź migdały, pełnoziarniste produkty zbożowe, owcze i kozie sery. Często w diecie śródziemnomorskiej pojawia się czerwone wino, sugerowane do każdego posiłku. Może to niektórych z Was zainteresuje 😉 ale po kolei.

Jakie są cechy diety śródziemnomorskiej?

Nie będę Was zanudzała szczegółami, powstaniem czy historią diety śródziemnomorskiej. Skupmy się na rzeczach najważniejszych, a więc jej 9 cechach (są to cechy charakterystyczne dla greckiej wersji diety śródziemnomorskiej):

deficyt energetyczny

 • duże spożycie warzyw,
 • duże spożycie owoców,
 • duże spożycie oliwy z oliwek, z uwzględnieniem małego spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
 • duże spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych,
 • duże spożycie roślin strączkowych,
 • małe spożycie mięsa oraz produktów mięsnych,
 • średnie spożycie produktów mlecznych,
 • średnie spożycie ryb,
 • średnie spożycie alkoholu (głównie wina).

Co przemawia za stosowaniem diety śródziemnomorskiej?

Przed stosowaniem diety śródziemnomorskiej zrobiłam głęboki research, aby świadomie zdecydować czy wchodzę w to, czy raczej nie. Z badań wynika, że dzienne spożycie około 400 g warzyw i owoców zmniejsza o 40% ryzyko chorób układu krążenia. Do mnie to przemawia! Szukałam dalej. Ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca w przypadku diety śródziemnomorskiej spada od 4%  do 7%. Super!

Dieta śródziemnomorska a odchudzanie

Jest bardzo dużo informacji dotyczących diety śródziemnomorskiej, dlatego skupie się przede wszystkim na jej aspekcie odchudzającym. Z badań i z opinii użytkowników wynika, że istnieją diety, które dają lepsze rezultaty np. dieta niskowęglowodanowa lub dieta niskotłuszczowa. Pisząc lepsze rezultaty mam na myśli, utratę zbędnych kilogramów. Może dieta śródziemnomorska nie sprawi, że stracicie mnóstwo kilogramów, ale jeżeli chcecie ustabilizowania wagi to jest idealna.

Oczywiście dla chcącego nic trudnego. Możecie schudnąć na diecie śródziemnomorskiej, gdy zapewnicie sobie tzw. deficyt energetyczny, czyli będziecie jeść mniej niż do tej pory lub zaczniecie się więcej ruszać.

Zalety diety śródziemnomorskiej

Niewątpliwą zaletą stosowania diety śródziemnomorskiej jest jej aspekt zdrowotny, gdyż wpływa korzystnie na serce, przeciwdziała cukrzycy, obniża ciśnienie krwi i poprawia parametry zdrowotne. Dieta śródziemnomorska jest urozmaiconą dietą. Jedną z głównych zasad tej diety jest czerpanie radości z jej stosowania. Nie musicie tak naprawdę rezygnować z żadnych produktów, które jedliście do tej pory! Dlatego dieta śródziemnomorska może bardzo łatwo stać się Waszym stylem życia.

Opublikowano w

Komentarze w “Dieta Śródziemnomorska

 1. Ostatnio przekonałam się do potraw z tej kuchni i powiem szczerze, że jest świetna.

  Odpowiedz

 2. Jak miałabym stosować jakąś dietę to właśnie śródziemnomorską bo jest bardzo urozmaicona. I wcale nie chodzi mi o wino do każdego posiłku 😉

  Odpowiedz

 3. Moja też ulubiona 🙂 owoce morza to prawdziwa skarbnica wartościowych mikroelementów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *