Trening HIIT – Czy warto?

Tak, warto. Jest to bardzo dobra forma treningu. Nadaje się wyłącznie dla osób, które mają z trenowaniem wiele wspólnego. Natomiast nie powinni zaczynać go ci, którzy treningi znają tylko z opowieści.

Co to jest?

Z angielskiego skrót ten rozwija się na High Intensity Interval Training.  Jest to trening interwałowy. Ćwiczenia HIIT są wyjątkowo wyczerpujące. Interwały o niskiej/średniej intensywności przeplatane są w nim z interwałami o intensywności wysokiej. Taki typ ćwiczeń uważa się za znacznie skuteczniejszy od zwykłego cardio. Oprócz wytrzymałości aerobowej, budujesz także wytrzymałość anaerobową. W efekcie spalasz znacznie więcej tłuszczu niż podczas zwykłego biegania. Spalanie tłuszczu następuje nawet do 50% szybciej.

Ćwicząc w ten sposób budujesz nie tylko wytrzymałość, ale i masę mięśniową. Dlatego ten tryb treningu jest taki fajny. Odchudzasz się i nabierasz mięśni w jednym.

Jak to wygląda?

Najprościej zastosować tę metodę treningu do biegania. Wygląda to wtedy tak, że na początku rozgrzewamy się i biegniemy truchtem. I tak przez kilka minut. Następnie, zaczynamy biec na szczyt swoich możliwości i trzymamy te tempo przez około 15 sekund. Potem zwalniamy do poprzedniej prędkości i biegniemy tak przez około minutę. Następnie znowu powtarzamy szybki bieg i robimy kilka takich serii.

Dla kogo to?

Przede wszystkim dla tych kobiet, które chcą jak najszybciej schudnąć. Jeśli jesteś otyła i nigdy się nie ruszałaś, HIIT absolutnie nie jest dla ciebie. Wybierz na początek zwykły jogging. Po kilku miesiącach będziesz mogła spróbować interwałów.

Jeśli jednak jesteś wysportowana i chcesz szybko zrzucić nadmiar tłuszczu, ta metoda jest najlepszą z możliwych.

Jak to działa?

Trening ten jest skuteczniejszy od zwykłego cardio, bo dzieje się podczas niego jedna istotna rzecz. Mianowicie, podczas zwykłego biegu, nasz organizm przyzwyczaja się do narzuconej przez nas prędkości. Wchodzi w tryb oszczędzania energii, co nie wpływa w żaden sposób na nasz metabolizm. Przez to nie spalamy jakoś wyjątkowo dużo kalorii. Z kolei interwały wytrącają nasz organizm z rytmu i dostaje on szoku, że musi nagle wydać dużo więcej energii. Przez co energia nie jest oszczędzana i dużo więcej jest spalanej, bo organizm nie wie czego się spodziewać i jak dużo będzie jej potrzeba za chwilę.

Ile czasu to się robi?

I tutaj was zaskoczę, bo zadziwiająco krótko. Już 15 minut treningu przynosi rezultaty. Ale jakie dramatyczne 15 minut to będzie! Nie musimy już nudzić się i biec przez 45 minut stałym tempem. Dlatego ten system jest idealny dla osób zapracowanych. Każdy znajdzie czas, aby pobiegać sobie przez 15 minut. Do tego macie pewność, że ten trening was absolutnie zamorduje. Jeśli po normalnym joggingu nie czujecie się zbytnio zmęczone, tutaj będziecie się czuły jakbyście miały zaraz upaść na ziemię i nie wstać.

Realne rezultaty

Po treningu HIIT można oczekiwać bardzo fajnych rezultatów. Oto niektóre z nich:

 • wzrost maksymalnej pojemności płuc
 • przyspieszenie metabolizmu
 • produkcja hormonów anabolicznych, co skutkuje wzrostem masy mięśniowej, co poprawi wygląd twojej sylwetki na bardziej fit
 • lepszy sen (bo większy wysiłek)
 • mniej tkanki tłuszczowej i mniejszy stosunek tkanki tłuszczowej do reszty masy ciała

Dlaczego ta metoda jest lepsza od innych?

Jest wiele metod spalania tkanki tłuszczowej. Większość z nich opiera się na długim czasie wysiłku fizycznego. Długi wysiłek fizyczny pozwala na wejście ciała w tryb spalania tłuszczu. Szkoda tylko, że wraz z wydłużaniem wysiłku nasze ciało wchodzi w tym samym momencie w tryb spalania tkanki mięśniowej. Organizm po prostu wchodzi w stan katabolizmu i zaczyna spalać sam siebie. Trening HIIT pozwala temu zapobiec, dzięki skróceniu czasu ćwiczeń. Tak jak pisałam wcześniej, ćwiczenia HIIT wyzwalają procesy anaboliczne i przyczyniają się do wzrostu tkanki mięśniowej.

Opublikowano w

Komentarze w “Trening HIIT – Czy warto?

 1. Trenuje HIIT już od kilku miesiecy i wyniki mam naprawde dobre. Gdy inni juz nie sa w stanie robic cwiczen na siłce, ja caly czas wyciskam. Polecam interwaly.

  Odpowiedz

 2. Stosowanie treningu HIT pozwoliło mi uzyskać smukłą sylwetkę w 3 miesiące. Polecam dla osób, które podczas biegania chcą ćwiczyć pozostałe partie mięśni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *