Zatrzymanie wody w organizmie

Zauważyłaś ostatnio, że jakoś dziwnie puchniesz? Na Twoim ciele zaczęły pojawiać się wałki, chociaż nie wyglądają one na wałki tłuszczu? Być może w Twoim organizmie zatrzymuje się woda. Sprawdź dlaczego tak się dzieje.

Przede wszystkim, należy odróżnić przybieranie na wadze z powodu jedzenia i puchnięcie z powodu zatrzymania wody w organizmie. Pierwszy typ przybierania na wadze jest nam dobrze znany. Drugi z kolei wygląda zdecydowanie inaczej i łatwo go rozróżnić. Nasze ciało robi się opuchnięte. Powstają na nim obrzęki. Skóra staje się wiotka.

Przyczyny

Zatrzymanie wody w organizmie powstaje na skutek nadmiernej ilości sodu i zbyt małej ilości potasu w twoim ciele. Przyczyn zatrzymania sodu z kolei może być kilka.

Hormony

Zazwyczaj puchnięcie związane jest z hormonami. To na nie powinnyśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Większość kobiet zazwyczaj trochę puchnie tuż przez miesiączką, ale jest to normalne. Problem zaczyna się, gdy to puchnięcie jest naprawdę widoczne.

Kiedy można mocno spuchnąć? Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Gdy  stosujesz antykoncepcję hormonalną, estrogen cały czas pozostaje na wysokim poziomie. Estrogen zatrzyma sód a to bezpośrednio przyczyni się do nieustannego gromadzenia wody w organizmie.

Sól

Kolejną przyczyną puchnięcia może być nadmierne spożycie soli. Jak pewnie każdy wie, sól stołowa ma wzór chemiczny NaCl. „Na” oznacza sód. Już chyba domyślacie się dokąd zmierzam. Im więcej soli jemy, tym więcej sodu i to w efekcie skutkuje puchnięciem. Działanie sodu polega na wyciąganiu sodu z komórek i przenoszeniu jej do przestrzeni międzykomórkowej. Im więcej sodu tym silniej ten proces zachodzi.

Pijesz za mało

To nieintuicyjne, ale tak właśnie jest. Picie małej ilości wody też skutkuje zatrzymaniem wody w organizmie. Organizm czuje, że dostaje za mało wody i aby obronić się przed tym, zaczyna ją gromadzić. Tak więc aby pozbyć się wody musisz pić jej więcej.

Leki

Niektóre leki, stale przyjmowane mogą prowadzić do opuchlizny. Na przykład hydrokortyzon. Ale zalety takiego leku zazwyczaj przeważają nad negatywnym efektem puchnięcia, dlatego nie powinnyśmy się tym zrażać. Po odstawieniu leku schudniemy i wrócimy do normalnej sylwetki w parę tygodni.

Choroby

Jeśli nic innego nie może być przyczyną, możesz być na coś chora. Zatrzymywanie wody może być skutkiem chorób tarczycy, wątroby, nerek, zapalenia stawów itp. Gdy zauważysz u siebie objawy puchnięcia bez żadnego konkretnego powodu, czym prędzej udaj się do lekarza aby wykluczyć te choroby.

Dieta

Jeśli chcesz pozbyć się wody z organizmu, zacznij jeść owoce zawierające potas, np. banany. Poprawią one proporcje składników odżywczych w twoim organizmie i dzięki temu zaczniesz tracić wodę. Jeśli potrzebujesz pomocy z doborem odpowiedniej diety, skorzystaj z porad dietetyka. Pamiętaj tylko, że jeśli powód gromadzenia wody jest poważny, wtedy jedzenie bananów nie pomoże.

Opublikowano w

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *